18. 04. 2009 admin
Zanedbané územie medzi Kostolianskou cestou a areálom Aničky je dlhodobo nevyužité. Má pritom obrovský potenciál, je mimoriadne vhodné pre rozvoj športovo-rekreačných aktivít. Vypracované sú viaceré urbanistické štúdie, avšak investori nemajú záujem stavať čisto športové objekty, ani projekty v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry s ním nerátajú. Problémom sú i nejasné vlastnícke vzťahy.
KOŠICE. Martin Jerguš, zástupca hlavného architekta mesta Košice, označil spomínané územie za výnimočnú plochu. Hlavne pre spojenie viacerých krajinných fenoménov, aké nikde inde v metropole východu nenájdete. Na malom území sa snúbi scenéria lesa a parku i rieky Hornád. Celý rok tu funguje verejne prístupný prameň Gajdovka. Atmosféru znásobuje vyhliadka na kopci Hradová. Nedávno tam bola dokončená zberná kanalizácia, čo zlepšuje predpoklady pre využitie.
Blízke plochy sú pritom už dávno venované športu a rekreácii – kúpalisko, park, lodenica, futbalový štadión, kynologické cvičisko, modelárska dráha a ďalšie. „Rozvíjajú sa tu kontinuálne už vyše sto rokov. Prakticky od začiatku, ako vznikla potreba aktívneho trávenia voľného času občanov Košíc,“ vysvetlil Jerguš.
Električka po Kostolianskej
Pre celé územie medzi Hornádom a Kostolianskou vypracoval Útvar hlavného architekta za posledné desaťročie viaceré urbanistické štúdie.
„Overovala sa možnosť jeho využitia pre usporiadanie paralympijských hier, pre aquapark a tiež na výstavbu futbalového štadióna. Je pripravená štúdia električkovej trate pozdĺž Kostolianskej cesty cez obec Ťahanovce na Sídlisko Ťahanovce, projekt kruhovej križovatky Kostolianska – Vodárenská, rozšírenie a prepojenie Kostolianskej cesty s Americkou triedou poza Ťahanovce obec.
Investorov niet
„Pripravujeme zabezpečenie urbanistickej štúdie pre túto časť rekreačnej oblasti, ktorá je platným územným plánom určená pre šport,“ povedal Jerguš. „Bohužiaľ, žiadny z investorov nechce stavať čisto športový objekt. Všetky zámery rátajú aj s ďalšími funkciami, ako sú apartmánové domy, hotel, prechodné ubytovanie, administratíva a podobne.“
Zatiaľ nie je známy termín začatia stavebných prác. Na Útvar hlavného architekta nebola doteraz doručená požiadavka na zmenu územného plánu, uprednostňujú však využitie územia v súlade s ním. Do konca roka by chceli spracovať urbanistickú štúdiu pre túto južnú časť plochy.
„Splnenie termínu však záleží od ochoty majiteľov pozemkov spolupracovať a akceptovať súčasné požiadavky na využitie územia, ktoré sú definované ako športovo-rekreačné vybavenie celomestského významu,“ poznamenal Jerguš.
Nevysporiadané vlastníctva
Kameňom úrazu sú nevysporiadané vlastnícke vzťahy nevyužívaného územia. „Vlastnícke vzťahy sú veľmi zložité, v súčasnosti Katastrálny úran nemá ukončený Register obnovenej evidencie pozemkov a nie je vyhlásená vektorová katastrálna mapa,“ zhodnotil Jerguš.
Za najreálnejší postup pokladá vysporiadanie aspoň nejakej časti, pre rozvoj ktorej by sa v spolupráci s majiteľmi spracoval územný plán. Potom by bol možný etapovitý rozvoj lokality. Ani to nie je jednoduché. Ako uviedlo mesto, na väčšinu tohto územia totiž nie sú založené listy vlastníctva, preto sa spracúva spomínaný register.
Potrebné sú milióny eur
Odhadovať náklady na revitalizáciu je vraj predčasné. Celková suma sa však podľa odhadu ÚHA vyšplhá k miliónom eur. Keď sa však bude robiť po etapách, nebude potrebná naraz.
(zdroj: www.cassovia.sk)
Napísané v Projekty | Žiadne komentáre (napíšte vlastný - kliknite sem) »