V Košiciach chcú postaviť betonáreň
06.08.2008 admin. Napísané v Projekty | Žiadne komentáre (napíšte vlastný - kliknite sem) »
Silná bratislavská finančná skupina je rozhodnutá postaviť v Košiciach závod na výrobu betónu. Miestna samospráva by v priemyselnej zóne chcela radšej ľahšiu výrobu.
KOŠICE. Stavebný boom na východe pritiahol do Košíc ďalšiu investíciu. Bratislavská podnikateľská skupina Danicon Holding tu pripravuje výstavbu betonárne. Má pre ňu pokryť potrebu stavebného materiálu pre pripravované investičné akcie v Košiciach a okolí.
Areál magnezitky
Zámer oficiálne ohlásila úradom cez firmu Zeda Beton. Podľa štúdie, ktorú pre ňu v júli spracovala svidnícka spoločnosť Z-Duall, na ploche 2500 štvorcových metrov postaví do konca roka budovu betonárne a spevnené plochy. Stáť to má 25 miliónov korún. Ročne závod plánuje vyprodukovať 30 tisíc kubických metrov betónu, čo je 6 700 domiešavacích áut.
Holding si vybral lokalitu bývalých košických magnezitových závodov v mestskej časti Ťahanovce. Pozemok pred vchodom do areálu totiž vlastní Ferrobanka, ďalšia firma zo skupiny Danicon Holding.
V krátkom čase ide už o tretiu väčšiu priemyselnú investíciu, ktorá by mala oživiť spustnuté plochy dvanásť rokov odstavenej magnezitky. Úrady už posudzujú zámer na výstavbu kogeneračnej elektrárne a závodu na autofiltre.
Starosta: Skôr nie
Stavby ako betonáreň vyhláška ministerstva životného prostredia zaraďuje medzi stredné zdroje znečisťovania ovzdušia.
„Unikajúcich znečisťujúcích látok nesmie byť viac ako 50 miligramov na meter kubický. Preto v takýchto prípadoch žiadame o spracovanie rozptylovej štúdie,“ povedala Kristína Klecunová z Krajského úradu životného prostredia v Košiciach.
Starosta Ťahanoviec Ján Nigut povedal, že mestská časť pripravuje k stavbe vyjadrenie. Rozhodujúce podľa neho bude ekologické hľadisko. „Uprednostňujeme tam ľahšiu výrobu. Musíme preto spolu s mestom zadefinovať, aký výrobný charakter bude celá priemyselná zón mať,“ hovorí.
Firma tvrdí, že nová betonárka bude mať najmodernejšiu technológiu. Predstavuje uzatvorený cyklus prevádzky prostredníctvom recyklácie používaných surovín, prakticky bez tvorby odpadov. V každej fáze výroby je na minimum znížený úlet jemných častíc použitím vysoko účinných filtrov, podtlakovej technológie a opláštením zariadenia,“ píše sa v štúdií.
Závod na výrobu betónu je v súlade s platným územným plánom Košíc.
(zdroj: www.cassovia.sk)
Napísať odpoveď cez stránku