Architekti chcú v budúcnosti Košice vrátiť ku Hornádu
15.05.2008 admin. Napísané v Projekty | Žiadne komentáre (napíšte vlastný - kliknite sem) »
Medzi obchodnými centrami, ktoré už v Košiciach stoja alebo sú vo výstavbe, by nemala chýbať ani nábytkárska firma IKEA. Aj keď jej príchod je spochybňovaný a hovorí sa, že stratila o Košice záujem, hlavný architekt mesta Martin Drahovský sa včera vyjadril, že sme nevypadli z hry. Mesto rokuje s týmto švédskym investorom o troch lokalitách, kde by mohol stavať. Ktoré územia im boli ponúknuté, zatiaľ prezradiť nechce.
KOŠICE. Sú to lokality, ktoré majú veľa štvorcových metrov. Keď IKEA pomôže pri riešení niektorých problémov mestu, všetko bude smerovať k tomu, aby bol obchod vzájomne prospešný. Viac sa dozvieme, keď budú rokovania aktívnejšie.
Rozvojové územie Krásna
To je len jeden zo zámerov mesta. Ktorým smerom sa bude uberať do budúcnosti, ukáže nový územný plán, ktorý pripravuje Útvar hlavného architekta. „Pokiaľ nebude spracovaný, máme zadefinované rozvojové územia, kde sa bude v najbližších rokoch stavať. Čo sa týka bytovej výstavby, sú to Ťahanovce, na zmenu územného plánu je pripravené Východné mesto v Krásnej, spracováva sa obytný komplex Kopa Girbeš. V centre mesta je to niekoľko obytných súborov napríklad v okolí Lomenej ulice,“ uviedol hlavný architekt mesta.
Ďalej sú to komerčné centrá Optima s Kikou, celá oblasť Všešportového areálu s futbalovým štadiónom a známa je veľká výstavba na Námestí osloboditeľov (Aupark, hotely). Priemyselné zóny by sa mali koncentrovať do priemyselného parku Pereš, do priestoru Bočiara a smerom na U. S. Steel.
Územný plán o päť rokov
Proces prípravy nového územného plánu by mohol byť podľa Drahovského ukončený v priebehu troch rokov a jeho ďalšie dopracovanie potrvá ešte rok, dva. Zatiaľ platí starý, ktorý sa priebežne dopĺňa a mení.
„Územný plán rieši územie Košíc komplexne. Veľmi dôležité je dopravné riešenie. V blízkosti Košíc sa budú stavať rýchlostné komunikácie a pripraviť je potrebné aj ďalšie, ktoré budú vytvárať určitú sieť. Súčasný systém je dobrý, len ho treba dopracovať a rozvíjať. Problémy s parkovaním by mali v centre mesta vyriešiť parkovacie domy, budovať bude treba záchytné parkoviská a na sídliskách tiež riešiť parkovanie v podzemí,“ načrtol hlavné smery hlavný architekt.
Mrakodrapy zatiaľ nebudú
Útvar hlavného architekta sa chystá aj na reguláciu výšky budov. Spracováva štúdiu, ktorej výsledkom bude regulatív. Hotová má byť do konca roka. Dovtedy developeri, ktorí chcú ťahať svoje stavby do výšky, ich budú musieť prispôsobiť okolitým budovám. Dnes ešte nie je zrejmé, či sa mrakodrapy sústredia do jednej lokality v meste, alebo budú zadefinované body, kde by mohli byť umiestnené, aby nezakrývali panorámu mesta. Nejde len o lokalitu, ale súvisí to aj s ďalšími faktormi. Výškové budovy majú veľkú kapacitu úžitkovej plochy na malom území a koncentruje sa tam aj dopravná záťaž.
Hlavnou filozofiou nového územného plánu je vodný fenomén. Košice chcú architekti vrátiť k Hornádu. V jeho blízkosti chcú vytvoriť nové centrum – stavby, park, zónu oddychu, športu a intenzívne zastavať nábrežie zaujímavými stavbami tak, ako je to v každom európskom meste.
Letné záhrady sa zmenia
Letné záhrady na Hlavnej nadobudnú iný vzhľad ako dosiaľ. Najdôležitejšou podmienkou je, že letnú záhradu môže mať len zariadenie s vchodom z Hlavnej. Ako informoval Drahovský, záhrady musia byť umiestnené čo najbližšie k podniku a nemôžu mať výčapné zariadenia. Musia byť priehľadné a nesmú mať bočné krytie ani vyvýšené pódium, ak tam bude ohrádka, tak maximálne len do výšky pása. Zastrešiť sa môžu len nekrikľavou rozkladacou markízou bez reklamy. Všetky záhradky musia mať viditeľnú informáciu, kde je toaleta. Zriaďovať sa môžu až po skončení Dňa mesta a maximálne do konania košického maratónu.
„Reagovali sme na sťažností ľudí, ktorým prekážalo, že niektoré letné záhrady bránili vo výhľade a vzhľadom de degradovali architektonický výzor Hlavnej ulice. Do niektorých si majitelia zaviedli vodu a odpad zaústili do kanalizácie na odvod dažďovej vody, ktorá sa potom upchávala,“ vysvetlil Drahovský.
Novopovoľované letné záhrady už musia spĺňať podmienky, ostatní prevádzkovatelia, ktorí do letných záhrad investovali nemálo peňazí, sa musia prispôsobiť do roku 2010.
(zdroj: www.korzar.sk)
Napísať odpoveď cez stránku